Vajinal Gevşeklik

Vajinal Gevşeklik & Vajina Daraltma

Vajina daraltma işlemi son yıllarda kadınlar arasında giderek artan bir eğilimle talep edilir hale gelmiştir. Cerrahi olarak yaptığımız bu işleme kozmetik jinekolojideki teknoljik gelişmeler sayesinde artık ameliyatsız olarak da müdahele edebiliyoruz. Bu gelişmelerin ilk döneminde vajina daraltma işlemi lazer enerjisi ile yapılırken günümüzde artık radyofrekans enerji sistemiyle daha etkili, daha güvenli ve daha kısa sürede yapılabilmektedir.

Bir veya birden fazla normal doğum yapan kadınlarda doğum travmalarının etkisi ile ve ilerleyen yaşlarda özellikle menopoz sonrası östrojen hormonun azalmasına bağlı olarak vajinal kanalın yapısında bozulmalar meydana gelmektedir. Vajinal duvarın iç yapısını oluşturan bağ ve kas dokusunda doğum travmaları ve hormon değişiklikleri nedeniyle meydana gelen bu değişiklikler vajinal kanalın gevşemesine ve genişlemesine neden olmaktadır. Vajinal gevşeklik kadında cinsel uyarıda ve tatminde (orgazmda) azalma, partnerini yeterince menmun edememe düşüncesi, idrar kaçırma gibi kendini mutsuz ve öz güvenini kaybetmiş hissedeceği, sosyal yaşantısını kısıtlamak zorunda kalacağı olumsuz tablolara neden olmaktadır. Bu nedenlerle vajinal gevşekliğin ve vajinal genişlemenin oluşturduğu bu sorunlar için çözüm arayan kadınların saysı son yıllarda belirgin olarak artmıştır. Bu şikayetlerin tedavisinde ameliyat korkusu veya başka nedenlerle cerrahi tedavi istemeyen hastalar için cerrahi dışı alternatif çözümlerin en etkilisi ve güvenlisi yapılan çalışmalar ışığında Radyofrekans olmuştur. Enerjinin vajinal kanalda uygulanması ile vajina güvenli bir şekilde 40-43 derecelere kadar ısıtılarak vajinal duvardaki kollajen üretiminin uyarılması ve iç dokuda kan dolaşımının arttırılmasıdır. Bu sayede vajinal kanalda daralma, cinsel uyarıda artış sağlanabilmektedir.

Uzun yıllardır estetik amaçlı olarak güvenle ve etkin olarak kullanılan Radyofrekans enerjisinin BTL Ultra Femme 360’ın vajinal kanal için geliştirdiği hacimsel ısıtma 360 derecelik, yani tüm vajinal duvarı çepeçevre etklileyebilen uçları sayesinde vajinal gevşekliğin tedavisinde neredeyse hiç yan etki olmadan ve laser teknolojileri ile karşılaştırıldığında iyileşme süresi beklemeden, 8 dakika gibi çok kısa bir sürede uygulanmaktadır. Uygulama sonrası hastalara hayatlarına kaldıkları yerden devam etme şansı vererek ve son derece etkili sonuçlar elde edilerek kullanılması sağlanmıştır.

Vajina daraltma işlemi için BTL Ultra femme 360 ile 1 haftalık aralıklarla 3 seans olarak gerçekleştirilen uygulama ile daha ilk uygulamada farkedilebilen son derece etkili sonuçlar alınmaktadır. İşlem sonucunda vajinal sıkılığı sağlayan kollajen üretimi uyarıldığından hastalar için  sonuç yanıt yeni kollajen üretiminin tamamlanması ile 4-5 hafta içerisinde daha da iyi bir şekilde hissedilir hale gelmektedir.

Çalışmalar sonucunda vajina daraltmada yaklaşık %80 oranında ‘çok iyi’ ve ‘mükemmel’ olarak tarif edilen  yanıt alındığı gösterilmiştir.

Öğle tatilini bu işlemi yaptırmak için ayıran hastalarımdan aldığım sonuçları beklentilerinin de üzerinde mükemmele yakın etki gördükleri şeklinde tarif edebilirim. Hastalarımın işlem sonrası iyileşme süresi olmadan cinsel ilişki dahil tüm yaşantılarına kaldıkları yerden devam edebiliyor olmaları da ameliyatsız vajina daraltma işlemini tercih etmelerindeki diğer önemli bir neden olarak sayabilirim.

Op. Dr. Burçin Demirel (Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı)

2017-07-14T11:13:24+00:00

Leave A Comment