Yükleniyor…
Vajinal Kuruluk Tedavisi2017-07-11T03:38:13+00:00

Vulvar ve Vajinal Atrofi (VVA)

Menopoz Sonrası Vajina Kuruluğu Nedir?

Vulvovajinal atrofi, ürogenital dokuda sık görülen bir rahatsızlıktır. İrritasyon, kuruluk, ağrılı cinsel ilişki ve üriner semptomlar gibi semptomları olan ve kadınların hayat kalitesini ciddi bir şekilde etkileyen bir hastalıktır. Kadınların hayat döngüsünün herhangi bir döneminde görülmekle birlikte sıklıkla menopoz sonrası görülmektedir. En sık görülen klinik bulguları, vulvovajinal mukozanın kuruması ve solgunlaşmasıdır. Ayrıca vajinal kıvrımlar yok olur, Vajinal atrofi cinsel ilişkiyi birçok kadın için ağrılı hale getirir ve ilişki canınızı yakarsa sekse olan ilginiz doğal olarak azalır.

  • Vajinal kuruluk
  • Vajinal yanma
  • İdrar çıkarırken yanma
  • Acil idrara çıkma ihtiyacı
  • Daha fazla idrar yolu enfeksiyonları
  • Üriner inkontinans (İdrar kaçırma)
  • Cinsel ilişkiden sonra hafif kanama
  • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık
  • Vajinal kanalda kısalma ve daralma

Uzman Görüşleri

Sormak istediklerinizi konusunda Uzman Doktorlara sorduk

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinal Kuruluk Nedir? Kadınları fiziksel ve duygusal olarak etkileyen fizyolojik bir durumdur ve menopozdaki kadınların neredeyse %70 inde görülür. Kadınlar menopoza ulaştığında vajinayı nemli ve esnek tutan östrojen

Utanılmaması Gereken Estetik

Utanılmaması Gereken Estetik Hakkında Son zamanlarda kadınlar, kendilerini daha sağlıklı ve iyi hissetmek için eskiden olduğu gibi utanılan konu genital bölgenin estetiğine, artık günümüzde farklı gözle bakıyorlar. Bunun

Uygulama sadece 8 dakika sürmektedir.

Uygulama haftada 1 toplamda 3 seans sürmektedir.

Uygulama esnasında ve sonrasında ağrı acı oluşmaz, konforlu uygulama günlük yaşantınızı etkilemez

Sonuçlar ilk haftada ortaya çıkmaktadır. Etkin sonuç için tüm seansların sonu beklenmelidir.

Soru – Cevap

Sizlerden gelen soruları derledik, kısa ve öz cevaplar verdik

Ürogenital dokuda sık görülen bir rahatsızlıktır. İrritasyon, kuruluk, ağrılı cinsel ilişki ve üriner semptomlar gibi semptomları olan ve kadınların hayat kalitesini ciddi bir şekilde etkileyen bir hastalıktır.

Vajinal kuruluk, Vajinal yanma, İdrar çıkarırken yanma, Acil idrara çıkma ihtiyacı, Daha fazla idrar yolu enfeksiyonları, Üriner inkontinans (İdrar kaçırma), Cinsel ilişkiden sonra hafif kanama, Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık, Vajinal kanalda kısalma ve daralma.

Vajinal atrofiye östrojen üretimindeki azalma neden olmaktadır. Dolaşımda azalan östrojen vajinal dokuları daha ince, daha kuru, daha az elastik ve daha hassas hale getirir.

Uygulama için, uygulanacak kişide spiral olmaması yeterlidir. Eğer spiral bulunuyorsa uygulama yapacak doktora belirtmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında uygulama yaptırmak isteyen herkese uygulanabilir bir işlemdir.

İntravajinal işlemin tamamı sadece 8 dakika sürmektedir. Patentli 360° Hacimsel Isıtma Teknolojisi ile hem konforlu hemde hızlı uygulama yapılabilmektedir.

Teknoloji olarak 30 yıldan fazladır kullanılan radyofrekans ve ultrason teknolojisinin genital alandaki non ablatif (yara yapmadan) kullanımı için özel olarak üretilmiş cihazdır. İşlem Amerika sağlık Örgütü FDA tarafından onaylı olup insan sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Aynı teknoloji ile göz kapağı kırışıklıkları giderilmekte olup gayet güvenli bir işlemdir.

İşlemden sonraki hafta içerisinde ikinci seans döneminde hissedilir sonuçlar başlamakta olup 3. seansın sonunda sonuçlar daha başarılı olmaktadır.

İşlem haftada bir kez olup toplamda üç seans olarak planlanmaktadır. Uygulama alanındaki kan akışını ve dokuyu yara yapmadan yenilediği için her seansta artan bir etki gözlemlenmektedir. Doktor gerek görürse bir seans daha ilave edebilir.

Uygulama kişiye özel steril slikon başlıklar ile yapılmaktadır. Başlık büyüklüğü ve yapısından dolayı kişi rahatsızlık hissetmez. Bunun dışında uygulama esnasında sadece hafif bir ısı hissedilir. İşlem esnasında ve sonrasında ağrı acı olmadığı için ne öncesinde anesteziye gerek duyulur nede sonrasında ağrı kesici kullanımına gerek duyulmaz.

Uygulama lazer cihazlarından farklı olarak non ablatif (yara yapmadan) uygulandığı için herhangi bir iyileşme dönemi bulunmamaktadır. Dolayısı ile lazerlede olduğu gibi cinsel perhize gerek duyulmaz.

intra vajinal ( vajina kanalı) uygulamada 360° lik hacimsel ısınma gerçekleştiği için, aynı işlem ile birlikte kişide vajinal daralma da gerçekleşir. Kanaldaki dolaşımın artmasından dolayı cinsel tatminde ve cinsel doyumda artış gözlemlenir.

Daha fazla uygulama için doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Uygulama yapılan bölgedeki dokuda iyileşme sağlandığı sürece etkisi gerilemez dolayısı ile uygulama sonunda eski halinize yaşlanmanıza bağlı olarak geri dönersiniz. Uygulama sonunda etkinin 1 yıldan fazla sürdüğü klinik çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

“Teknolojinin her geçen gün yenilenmesi ile ameliyatsız yapabilecek uygulamalar gün geçtikçe artmaktadır. Bu yeni teknoloji ile hastalarımı cerrahi müdahale gerektirmeden memnun edebiliyorum.“

Jinekolog • Op. Dr. Burçin Demirel, Özel İntermed Polikliniği
Go to Top