Vajinal Kuruluk Nedir?

Kadınları fiziksel ve duygusal olarak etkileyen fizyolojik bir durumdur ve menopozdaki kadınların neredeyse %70 inde görülür. Kadınlar menopoza ulaştığında vajinayı nemli ve esnek tutan östrojen seviyeleri doğal olarak azalır bu nedenle vajinal kuruluk ve rahatsızlık hisseder. Bazı kadınlarda kaşıntı, yanma hissi ve vajinal akıntı kuruluğa eşlik eder. Bu tablo oluştuğunda cinsel ilişki rahatsızlık verebilir veya acı verici bir hal alabilir.

Vajinal kuruluk duygusal bir etkiye de sahiptir.  Menopoz sonrası dönemde şikayetleri olan 4100  kadın ve vajinal rahatsızlıkları olan bu  kadınlarla cinsel ilişki içinde olan 4.100 erkekle yapılan bir anket çalışmasında katılımcılar vajinal atrofi, oluşturduğu belirtiler  ve bunların yaşam kalitesini nasıl etkilediği ile ilgili soruları yanıtladı.

Kadınların yarısı vücutlarının daha genç oldukları dönemdeki gibi olmadığı için üzüldüklerini söyledi. Yüzde 40’ı gençliklerini kaybettiklerini ve yaşlı hissettiklerini ifade etti.  Diğerleri, artık cinsel olarak cazip olmadıklarını ve kendilerini cinsel partner olarak  hissedemediklerini belirtti.  Bazıları, semptomların asla geçmeyeceğinden ve gelecekteki cinsel yaşamları hakkında endişeliydiler.

Vajinal atrofi, ankete katılanların cinsel aktivitelerini de etkilemiştir.  Erkeklerin ve kadınların yarısından fazlası, daha az seks yaptıklarını,  kadınların % 62’si, erkeklerin % 76’sı cinsel ilişkiden kaçınıldıklarını açıkladı. Bazıları seks yapmaktan vazgeçtiğini veya seksi daha az tatmin edici bulduklarını söyledi. Katılımcıların yaklaşık dörtte biri vajinal atrofi nedeniyle tamamen seks yapmayı bıraktığı görüldü.

Çalışma sonuçları, vajinal atrofinin kadının benlik saygısına zarar verebileceğini ve onu cinsel ilişki konusunda endişelendirdiğini göstermektedir. Bu tablo nedeniyle ikili ilişkilerin zarar görebildiği gerçeği ortadır.  Çünkü çiftler bir zamanlar birlikte zevk aldıkları düzeydeki samimiyeti artık paylaşamamaktadır. Genellikle çiftler konu hakkında konuşmaktan kaçındıklarından, yavaş ve sessiz bir ayrılık yaşarlar.

Vajinal Kuruluk Nasıl Tedavi Edilir ?

Eksilen hormonların geri verilmesi tedavinin esası olmakla beraber hormon kullanamayan veya kullanmak istemeyen hastalar için çok etkilli bir alternatif atrofiye giden, ıslaklığı ve elastikiyeti azalan bağ dokusunun temel yapısı olan kollajen liflerinin radyofrekans enerjisi ile uyarılıp yeniden yapılmasının sağlanmasıdır. Ultra Femme 360, vajinal kanal için özel olarak üretilmiş, 360 derece etki sağlayan, çeşitli çaplardaki özel uçları sayesinde  vajinal dokuyu güvenle 40-43 derecelere kadar ısıtır. 360 derecelik uçlar uygulama süresini 8 dakika olacak şekilde kısaltmıştır. Hastalarımız neredeyse hiç yan etki olmadan, iyileşme dönemi beklemeden, hayatlarına cinsel ilişki dahil kaldıkları yerden devam edebilmektedir.

Uygulama 1 hafta aralıklarla 3 kez yapılır. işlem için öğle arasını ayırıp hemen işlerine dönebilen hastalarımız daha ilk uygulamadan itibaren tedavinin etkileri görmeye  başlar, ancak tedavi yanıtı kollejen üretimi doğal süreci tamamlanana kadar 4-5 hafta daha artarak devam eder. Sonrasında vajina mukozası istenen ıslaklığa kavuşmuş olur. Etki 1-1.5 yıl kadar devam eder. Bu süre sonrasında ihtiyaç hissedilirse  tedavi tekrarlanabilir.

Vajinal Kuruluğun tedavisi ile birlikte aynı anda Vajina daraltma ve idrar kaçırma tedavileri de yapılabilmekte ve hepsi aynı seans içerisinde programlanabilmektedir.